Radovan Pecić: Deputat na Sretenjskoj skupštini - iz knjige Uzori za nezaborav sa Kopaonika koju je priredio Miroslav Vučković

UzorisaKopaonika

Radovan Pecić rođen je u selu Osredci. Bio je kmet sela Osredaka i deputat na Sretenjskoj skupštini koja je održana od 14. do 16. februara 1835. godine u porti stare kragujevačke crkve na kojoj je bilo oko 2400 deputata. Iz Kozničkog sreza deputati su bili Radovan Pecić i Jova Predolac iz Razbojne.

Ustav Kneževine Srbije poznat kao Sretenjski važio je od 15.02. do 11.04.1835. godine. Imao je 142 člana. Prvi srpski Ustav potpisuju za Okruženje Kruševačko deputati Neša Simonović iz Bivolja, Radovan Pecić iz Osredaka...
Na Sretenjskoj skupštini Pecić je verovatno bliže upoznao kneza Miloša Obrenovića i on ga je 1836. godine postavio za člana suda Okruga Kruševačkog.
U obrazloženju se navodi: „da je Radovan Pecić iz sela Osredaka sreza Kozničkog, čoveka dobra, čestna i razumna za takvo zvanje najsposobnijeg našlo“
Kao član Suda okruga Kruševačkog i čovek od poverenja kneza Miloša, Radovan Pecić je imao uticaja na smirivanju sukoba na prostoru Kopaonika koji su dolazili između Srba i Turaka zato što su imanja, utrine, pašnjaci i vodenice nalazili delom na srpskoj a drugim delom na turskoj strani.
Kada je izabran za člana Suda, Radovan Pecić se ovim rečima zahvalio knezu Milošu:
„Vaša svetlost, milostivšij gospodaru Prevelika milost, koju ste danas na mene izlili, naimenovavši me blagoutrobno članom Ispravičestva okružija kruševačkog, opomince prineti vam svetli knjaže i premilostiviji gospodaru moj, najveću i najtopliju blagodarnost. Nedostaju mi zaista reči, čuvstivitelnost moju izraziti vam. Toliko samo obavezujem se tvrdo da ću do smrti moje, kako vama, tako i celoj vašoj svetloj porodici veran ostati, a i moju decu i potomke k vernosti knjazu svom zakleti da i oni verni i privrženi svagda ostati“
Kruševac u jednom veku 1815-1915, Dr. Branko Peruničić str 202

Radovan Pecić umro je u Kruševcu i sahranjen u porti crkve Lazarice.

Uzori za nezaborav sa Kopaonika
priredio: Miroslav Vučković


Dodajte komentar:

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon odobrenja.
Dogodila se greška prilikom slanja komentara. Molimo pokušajte kasnije.