RaicevicGoran 1

Goran Raičević (26. jun 1963. - 06. maj 1999.) bio je jedan od najboljih uličnih trkača u SFRJ.

Rođen je 26. juna 1963. godine u selu Strojnici kod Brusa.
Bio je odličan učenik osnovne škole u Razbojni, bio je sjajan učenik Gimnazije u Brusu, a pored atletske karijere ostvario je i fakultetsku diplomu.
Atletikom je počeo da se bavi 1975. godine, kao učenik petog razreda osnovne škole "Moša Pijade" iz Razbojne, kad je i debitovao na krosu „Politike”, takmičenju u čijoj će istoriji zauvek biti upisan zlatnim slovima kao šestostruki prvak.

Atletsku karijeru je počeo u AK "Crvena Zvezda".

Nastupao je još u AK "Partizan", AK "Soko" Vrbas i AK "Brus". U 21. godini potpuno se posvećuje "kraljici sportova" i dugim prugama.

Goran Raičević ubrzo postaje državni reprezentativac. Bio je petostruki prvak Belog krosa.

Od 1980. do 1984. godine bio je nepobediv na uličnim trkama.

Najveći uspeh mu je bio pobednik "B" kupa Evrope u Barseloni i drugo mesto na "A" kupu Evrope. Višestruki je prvak Balkana. Osvajao je medalje na mnogim maratonskim trkama: Beogradski, Podgorički, Novosadski, Niški, Cerski, Skopski i drugi. Bio je veliki humanista.

Poginuo je na Kosovu i Metohiji 06. maja 1999. godine kao pripadnik Vojske Jugoslavije.

Umesto na takmičenje, maratonsku trku u Grčku, Goran je skinuo dres sa grbom Jugoslavije i obukao uniformu Vojske Jugoslavije. Da obavi, kako je govorio, najvažniji zadatak - čuva i odbrani zemlju, svoj narod, svoju suprugu Jelenu i svoje blizance.

Danas svi znamo da je Goran Raičević bio šampion posebnog kova koga od zaborava čuvaju njegova plemenita dela i šampionski rezultati. On je iza sebe ostavio neizbrisiv trag, prvenstveno kao čovek i sportista, pokazavši ono što je važno za mlade da škola i sport mogu zajedno.

Goran Raičević je otrčao u legendu. Kao pobednik. Najbolji.