UdruzenjePenzBrus

Brus 05.06.2021. Udruženje penzionera Brus planira krajem juna meseca izlet do grada Čajniče, u Republici Srpskoj, i posetu crkvi Uspenje Presvete Bogorodice, u ovom gradu, u kojoj se čuva čudotvorna ikona Svete Bogorodice.

Izlet je planiran 26. i 27. juna sa prenoćištem u konaku crkve u Čajniču uz uputni obilazak i drugih zanimljivih istorijskih, verskih i kulturnih lokacija.
U zavisnosti od broja zainteresovanih za izlet, odnosno prijava do 21. juna, biće angažovan minibus ili autobus - putovanje minibusom je 2.600 dinara po osobi dok bi putovanje autobusom bilo 2.200 dinara po osobi, uz prenoćište u konaku crkve koje se plaća od 2.5 evra. Polazak je planiran 26. juna u 06:00 časova ispred Pošte u Brusu
Za detaljne informacije i prijave za putovanje pozovite 037 382 73 12 i 064 413 87 00

Cajnice crkvaUspenjePresveteBogorodice

Hram Uspenja Presvete Bogorodice u Čajniču nalazi se na samom početku grada, sa severne strane, u kojoj se čuva čudotvorna ikona Svete Bogorodice.

Cajnice ikonaSveteBogorodice

Po crkvenom i narodnom predanju ikona je jedna od tri slična slikarska dela Sv. jevanđeliste Luke. Jedna je u Jerusalimu, druga u Hilandaru a treća u Čajniču. Dalje se kaže da je ikonu manastiru Banji kod Priboja na Limu poklonio kralj Uroš Nemanjić posle izlečenja od bolesti u manastiru. Tu je ostala do odnošenja moštiju Sv. Save iz manastira Mileševe i paljenja manastira Banje, kada je neki seljak spasao prenevši je preko reke Lima i odnevši je u Čajniče. Ovde je bila smeštena u Staru crkvu, gde je ostala 370 godine a potom je preneta u Novu crkvu. Kada je 1868. godine obnovljen manastir Banja i kada se pročulo da će ikona biti vraćena natrag uzbunilo se Čajniče i bili su spremni da to oružjem onemoguće.

Posle eksplozije koju su u porti čajničke crkve izazvali Italijani za vreme Drugog svetskog rata, neprijateljska vojska je opljačkala crkvu. Spaseni su crkvene knjige i utvari. Čudotvorna ikona Sv. Bogorodice je sklonjena u jednu srpsku kuću. Po odlasku neprijateljske vojske osmorica ljudi su odneli ikonu u strečansku crkvu. Radi veće sigurnosti odavde je preneta u jednu pećinu gde je danonoćno čuvana. Iz pećine je preneta u selo Slatinu kod Foče i smeštena u tamošnju crkvu, a odatle u selo Trpinje, gde je do kraja rata bila smeštena u jednu malu pećinu. Tu je sveštenik povremeno dolazio i služio a narod se okupljao u priličnom broju. Posle rata i obnove crkve u Čajniču vraćena je na svoje mesto, gde se i danas nalazi.

Ikona je slikana na drvenoj ploči sa obe strane. Sa prednje strane je Bogorodica sa Hristom na ruci, a sa druge strane je Sv. Jovan Krstitelj, koji desnom rukom blagosilja. Likovi su tamni od starosti a verovatno i od požara. Okov na ikoni je radio kujundžija Risto Andrić 1868. godine.

Za detaljne informacije i prijave za putovanje sa Udruženjem penzionera Brus do Čajniča, i poseti crkve Uspenje Presvete Bogorodice u kojoj se čuva čudotvorna ikona Svete Bogorodice, pozovite 037 382 73 12 ili 064 413 87 00
izvor i foto:mitropolijadobrobosanska.org


Dodajte komentar:

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon odobrenja.
Dogodila se greška prilikom slanja komentara. Molimo pokušajte kasnije.
Facebook - BrusONLINE
YouTube - BrusONLINE