Kako izgleda jedan dan radnika "Srbijašume" ŠU Brus? Šta rade šumari u šumi? Da li su šumi potrebni šumari? Odgovore na ova i mnoga druga pitanja koja se tiču radnika ŠU "Srbijašume" Brus pokušali smo da dobijemo od šefa Miloja Vučkovića.
Po dogovoru, u zakazano vreme krenuli smo u obilazak terena put Blaževa, prema Blaževskim šumama i Jelenskom osoju reon koji se graniči sa opštinom Leposavić.
Usput smo pričali o radu šumara i saznali sledeće: Na šumarskom fakultetu se izučavaju mnogi predmeti - Pedologija, Entomologija,... kao i Izgradnja šumskih puteva. Svi putevi koji idu kroz šumu nisu napamet ili slučajno napravljeni već su projektovani i rađeni planski. Pri izgradnji puteva trebalo je iznivelisati, odrediti nagib, poluprečnik krivine, škarpu.... Izgleda veoma komplikovano ali nije. Tamo gde su urađeni i trasirani šumski putevi kasnije su izgrađeni seoski pa i regionalni putevi.
Što se šume tiče saznali smo, kroz razgovor, da nije sve samo šuma već postoji i šuma. Postoji šuma o kojoj se neko brine i koju neko gaji a postoji šuma koja se uništava i seče neplanski. Kako nam je šef Vučković rekao planska sečenja su u intervalima od 10 godina. Danas šumarima dosta pomaže i GPS uređaj kako bi odredili poziciju i druge parametre.
O Blaževskim šumama i Jelenskom osoju - Šef ŠU Brus, Miloje Vučković:
Ovo što smo danas videli je samo deo površine koju čuvaju i gaje radnici Šumske Uprave Brus i njeni radnici. Iako je kraj meseca oktobra, dan je bio vedar i sunčan, idealan za obilazak. Bilo je pravo uživanje gledati panoramu i pejzaže blaževačkog kraja. Šef Vučković je obećao da će nas uskoro pozvati kako bismo saznali više o samom radu u šumi i videli kako izgledaju pravi šumski poslovi.
N.Miljković
Fotografije pogledajte OVDE