Blagovesti je praznik koji Srpska pravoslavna crkva proslavlja 07. aprila i spada u Bogorodičine praznike.
Pola godine pošto je prvosvešteniku Zahariji projavio da će u dubokoj starosti dobiti sina koji će biti Gospodnji Preteča (sv. Jovan Krstitelj), isti Gospodnji arhanđeo, Gavrilo, javio se Prečistoj Djevi Mariji u Nazaretu, pozdravivši je rečima: Raduj se, blagodatna! Gospod je s tobom, blagoslovena si ti među ženama!
Začuđenoj i uplašenoj Djevi arhanđeo objašnjava neobičan pozdrav: ne boj se, Marija, jer si našla blagodat u Boga! I evo začećeš, i rodićeš sina i nadenućeš mu ime Isus. On će biti veliki, i nazvaće se Sin Višnjega, i daće mu Gospod Bog presto Davida oca Njegovog. I carevaće nad domom Jakovljevim vavek, i carstvu Njegovom neće biti kraja.
Na Marijino pitanje Kako će to biti kad ja ne znam za muža?, arhanđeo Gavrilo odgovara: Duh Sveti doći će na tebe, i sila Višnjega oseniće te; zato i ono što će se roditi biće sveto, i nazvaće se Sin Božji.
Prečista Djeva pokorno odgovara: Evo sluškinje Gospodnje, neka mi bude po reči tvojoj.
Sveti Oci iz starih vremena ostavili su nam nekoliko predanja vezanih za ovaj razgovor kojim je otpočela istorija spasenja ljudskog roda i obnovljenja tvari. Između ostalog, oni vele da se Božji arhanđeo Gavrilo pojavio pred Prečistom Djevom baš u trenutku kada je čitala poznato mesto iz Knjige proroka Isaije: Gle, devojka će začeti i rodiće sina. Po istim tumačenjima, Gospod Isus Hristos je vaskrsao trideset i nešto godina kasnije, u isti datum u koji se vodio opisani razgovor Božjeg izaslanika i buduće Bogorodice.
Retki su slučajevi kada se na isti dan proslavljaju Blagovesti i praznik Vaskrsenja Hristovog. Tada se zajednički praznik, Blagovesti i Vaskrsa, naziva "Kiriopasha".
Narodni običaji i verovanja
Na Blagovesti pa sve do Velikog Petka dobro je započeti bilo kakav veći posao (gradnja, otvaranje radnje, spremanje ispita, itd.), kao i donošenje većih i važnijih životnih odluka koje bitno menjaju dosadašnji životni pravac.
Nekada se narod u selima bojao zime, sve dok taj dan ne prođe.
Prema starom običaju, na Blagovesti treba rano ustati i dan treba da počne sa pesmom devojaka. Nekada se praktikovao ritual u kojem devojke pevaju i skupljaju grane od kojih se pali vatra, koja predstavlja zaštitu od negativnosti.
Verovale se da na ovaj dan žene treba da se umiju u reci ili na nekom izvoru, a pošto su Blagovesti Bogorodičim praznik, mnoge žene se na ovaj dan mole Bogorodici za potomstvo.
Dan nakon Blagovesti pravoslavni vernici slave Svetog arhangla Gavrila koji je prema predanju zadužen za dobre vesti.