Beograd, 21.04.2020. Ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije Zlatibor Lončar saopštio je da su u poslednja 24 časa u našoj zemlji testirane 3.543 osobe, od kojih je 260 pozitivno na koronavirus, dok je pet osoba preminulo.
Lončar je na redovnoj konferenciji za novinare u Palati Srbija precizirao da je do sada ukupno hospitalizovano 3.660 pacijenata, pri čemu se 101 osoba nalazi na respiratoru.
On je naveo da je u Republici Srbiji ukupno testirano 45.355 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
U poslednja 24 časa preminulo je pet osoba, od kojih su dve muškog, a tri ženskog pola, ukazao je ministar, dodajući da je od početka epidemije preminulo 130 ljudi, a da ukupan broj izlečenih građana iznosi 977.
Lončar je naglasio da je 656 zdravstvenih radnika pozitivno na koronavirus, njih 430 je imalo kliničku sliku koja je zahtevala bolničko lečenje, a procenat zdravstvenih radnika u ukupnoj populaciji pozitivnih na ovaj virus iznosi 9,52 odsto.
On je, kada je reč o socijalnim ustanovama, rekao da je, prema najnovijim podacima, 489 korisnika ustanova za stare, kao i 98 zaposlenih, pozitivno na koronavirus.
Ministar je rekao da niko, pa ni Svetska zdravstvena organizacija (SZO), ne može da predvidi do kada će trajati pandemija i da zato treba da sprovodimo maksimalne mere predostrožnosti, odnosno ono što struka preporučuje.
Reč je, kako je objasnio, o merama da se nosi maska u zatvorenom prostoru, drži udaljenost od 1,5 do dva metra i da se vodi računa o higijeni.
Epidemiolog Predrag Kon je naglasio da su struka i državni vrh saglasni po pitanju ublažavanja mera, uz napomenu da otvaranje zanatskih radnji, skraćenje policijskog časa za sat vremena i šetnje penzionera tri puta nedeljeno struka ne doživljava kao veliko ublažavanje mera.
On je naglasio da će mere vremenom biti još više ublažavane jer je vraćanje u normalan život imperativ, i podsetio na to da mere koje su relaksirane i dalje ne podrazumevaju okupljanje građana.
Prema njegovoj oceni, policijski čas je naglo osvestio ljude da moramo poštovati mere i slušati struku jer bismo, u protivnom, imali katastrofalne rezultate.
Kon je rekao da se jasno vidi da virus popušta, ali da će broj testiranih i dalje biti povećavan, navodeći da je za danas planirano da se iz privremenih bolnica otpusti približno 300 ljudi.
Pad broja obolelih od COVID-19, pad broja pacijenata na respiratorima i povećavanje broja pacijenata u privremenim bolnicama su tri uslova neophodna za donošenje odluke o ukidanju mere ograničenja i zabrane kretanja, objasnio je on.
Kon je, odgovarajući na pitanje novinara kada se može očekivati ukidanje pomenute mere i od čega to zavisi, precizirao da se popuštanje i ukidanje mera donosi na osnovu statistike, ali i procene i savesti stručnjaka.
Struka je pre nedelju dana naglasila da nam treba najmanje dve nedelje da se jasno vidi pad obolevanja i pad učešća pacijenata na respiratorima. Sada ulazimo polako u drugu nedelju takvog trenda. Treća stvar je da se poveća broj onih koji se smeštaju u privremene objekte i tada se može početi sa ukidanjem drastičnijih mera, ponovio je on.
Prema njegovoj oceni, praznici su najveći problem i zato nije preporučljivo da se policijski čas ukida sada pred prvomajski praznik.
To su, kako je ukazao, trenuci dodatnog rizika koje bi trebalo sprečiti, da ne bi došlo do pogoršanja situcije zbog grupnog druženja.
Država bi mogla da ukine mere ograničenja i zabrane kretanja pred 1. maj, a da zabrani okupljanja, rekao je Kon i dodao da, međutim, nije uveren u to da bi zabrana okupljanja kao mera bila apsolutno poštovana, zbog čega je policijski čas i dalje potreban.
izvor:srbija.gov.rs
Osnovne informacije o koronavirusu COVID-19 i preventivna zaštita OVDE