Program „PRO - Lokalno upravljanje za ljude i prirodu“ počeo je sa pružanjem tehničke podrške za 34 lokalne samouprave koja će doprine unapređenju socijalne zaštite na lokalnom nivou i na taj način poboljša kvalitet života građana i građanki.
Program zajednički sprovode agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji - UNOPS, UNICEF, UNFPA i UNEP, u saradnji sa Vladom Republike Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.
Pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Tatjana Milеnković Kajkut je na događaju održanom u Čačku povodom početka podrške programa istakla da se unapređenjem kapaciteta lokalnih samouprava za sprovođenje usluga socijalne zašte posebno pomaže socijalno uključivanje najranjivijih društvenih grupa.
„Sve akvnos koje imaju za cilj unapređenje kvaliteta i pristupa uslugama iz oblas socijalne zašte, i to za one društvene grupe kojima je podrška najpotrebnija, posebno kad su u pitanju osobe sa invaliditetom i pripadnici romske nacionalne manjine, jesu prioritetne za ministarstvo. Za ostvarenje tog cilja veoma nam je značajno partnerstvo sa međunarodnim organizacijama i sinergija sa lokalnim samoupravama, jer samo zajedno možemo ostvari održive rezultate”, rekla je Milеnković Kajkut.
Uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske u vrednos od 9 miliona evra i sufinansiranje UN agencija u iznosu od milion evra, program će do kraja 2026. godine sprovodi tehničku podršku, akvnos izgradnje kapaciteta i obezbedi bespovratna sredstava za projekte lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva.
„Švajcarski program saradnje sa Srbijom kao jedan od ciljeva ima poboljšanje kvaliteta i dostupnost lokalnih javnih usluga, uključujući i usluge socijalne zašte. To je u skladu sa našim dugoročnim opredeljenjem da pružamo podršku unapređenju efikasnos, kvaliteta i obuhvata lokalnih polika socijalne uključenos i podršku jednakim mogućnosma za svakog člana lokalne zajednice“, istakao je Petar Vasilev, programski službenik za upravljanje u Švajcarskoj kancelariji za saradnju.
U okviru tehničke podrške za unapređenje socijalne zašte radiće se na pravilnoj proceni potreba ranjivih grupa, uspostavljanju sistema praćenja i evaluacije usluga socijalne zašte, kao i razvoju međusektorskih usluga, a biće obuhvaćeno ukupno 26 gradova i opšna. Kroz podršku za međuopšnsku saradnju, lokalni akteri će bi osnaženi za primenu principa dobrog upravljanja u toku celog procesa pregovaranja i uspostavljanja međuopšnske saradnje, kao i za razvoj mehanizama i alata za praćenje zajedničkog pružanja usluga i evaluaciju njihovih rezultata, a sprovodiće se uz učešće ukupno 16 lokalnih samouprava.
„Ovaj program se opredelio za pružanje sveobuhvatne podrške gradovima i opšnama u unapređenju funkcionisanja sistema socijalne zašte na lokalnom nivou. Podrška će bi pružena i za sprovođenje usluga socijalne zašte koje su zasnovane na idenfikovanim potrebama korisnika u lokalnim zajednicama, kao i za međuopšnsku saradnju u pružanju usluga socijalne zašte”, zaključila je Nataša Ivanović, programska službenica za socijalnu uključenost.
Događaju je prisustvovala i dr Marina Vidojević, pomoćnica ministra za oblast socijalne zašte, kao i više od 30 predstavnika i predstavnica lokalnih samouprava uključenih u tehničku podršku.