
Uoči Jeremijinog dana, koji se slavi 14. maja, u većini krajeva Srbije običaj je da deca prethodni dan u popodnevnim satima idu od kuće do kuće praveći buku i pevajući pesmu "Jeremija u polje, a sve zmije u more..." kojima teraju zmije da ne bi preko leta dosađivale.

Deca pri obilasku kuća dobijaju od domaćina na poklon slatkiše, novac i druge sitnice koje kasnije međusobno podele i nastavljaju druženje svi srećni...
Vreme o svetom Jeremiji naziva se Poljaranija, jer tada treba rano izlaziti na polje na rad; a naziva se i Poljobranija, jer se od tada zabranjuje stoci da pase po mladom žitu ili pašnjaku, koji će se toga leta kositi.
Nenad Miljković foto:VN


























