Za pravoslavne vernike počinje Velikogospojinski post kojim se pripremaju za praznik Uspenja Presvete Bogorodice. Velikogospojinski post uvek počinje na praznik Sveti Makaveji 14. avgusta i traje 14 dana, a završava se praznikom Uspenja Presvete Bogorodice, 28/15. avgusta.
Ovaj praznik u narodu je poznat i kao Velika Gospojina, po čemu je ovaj post dobio ime, mada se naziva i Uspenjski ili Bogorodičin post. Po strogosti Velikogospojinski post spada u red strožijih postova, odmah posle Velikog tj. Časnog posta.
Gospojinski post je najkraći od četiri velika godišnja posta i traje samo 15 dana, od 14/01. avgusta do 28/15 avgusta. On je posvećen duhovnoj pripremi uoči praznika Uspenja Presvete Bogorodice. Ovaj post je strožiji od božićnog i apostolskog, te pravoslavni hrišćani zbog velikog poštovanja prema Presvetoj Bogorodici ovaj post poste kao i Veliki post, sve dane „na vodi", osim subote i nedelje kada je dozvoljeno ulje i vino. Jedino na Praznik Preobraženja Gospodnjeg jede se riba bez obzira u koji dan nedelje on pao. Ako sam praznik Uspenja padne u sredu i petak, ne mrsi se već i tada se jede riba, vino i ulje.
Velikogospojinski post uvek traje dve nedelje, jer je još na Konstatinopoljskom saboru, održanom 1166. godine za sve Pravoslavne hrišćane, saglasno drevnim postavkama, potvrđeno je da bez prekidanja čuvaju i poštuju Bogorodičin post od 14/1. do 28/15. avgusta.
Nekada su tokom ovog posta, koji spada u stroge postove građanskim zakonima bile zabranjene javne priredbe i spektakli. U našem narodu postoji običaj da se mlado grožđe ne jede do Preobraženja Gospodnjeg, jer se toga dana u crkvama blagosilja grožđe i deli se narodu.
Post ima dve strane: telesnu i duhovnu. Telesni post je uzdržavanje od jela životinjskog porekla dok duhovni post podrazumeva odricanje od svake vrste grešnih i zlih pomisli, želja i dela.